Як поширюється інформація про електронні сигарети?

Як поширюється інформація про електронні сигарети?

Новомодні електронні сигарети нестримно завойовують ринок. Що це за гаджети, яка від них користь або шкода, навіщо вони взагалі потрібні?

Конструктивно е-сигарета є мобільним інгалятором, яким, завдяки наявності вбудованого акумулятора, можна користуватися де завгодно.


Хоча перший патент на принцип пристрою був запропонований ще в 1963 році, як комерційний товар електронна сигарета була винайдена відносно нещодавно, в 2004-му. Її винахідником вважається хтось Хон Лице з Гонконгу.

Популярність гаджета обумовлена тим, що процес його використання схожий на паління. Користувач підносить до рота щось схоже на сигарету або сигару, потім вдихає і видихає ароматну пару, що нагадує тютюновий дим.

Джерело пари в електронних сигаретах — спеціальні рідини. У їх складі окрім води є гліцерин, що відповідає за зовнішній вигляд і інтенсивність пари, ароматизатори і пропіленгліколь, розчинник, що посилює їх дію. Виробники і продавці позиціонують свій товар як чисту і нешкідливу заміну тютюну.

Що стосується нікотину, крапля якого, як відомо, "вбиває коня", в рідині його може і не бути. Проте Всесвітня організація охорони здоров'я відносить е-сигарети до електронних систем доставки нікотину, значення і вплив яких на здоров'я ще не вивчений.

Популярність електронних сигарет і обізнаність про них споживачів нестримно росте. Завдяки електронним курцям в англійській мові навіть з'явилося нове слово, яке вибране Оксфордським словником словом 2014 року і яке досі не розпізнає он-лайн перекладач Google. Це дієслово "vape". Він використовується для опису процесу вдихання і видихання пари, генерованої електронною сигаретою.

Дослідники з Університету Ілінойса в Чикаго і Університету Каліфорнії в Сан-Диего проаналізували, як поширюється інформація про новий товар.

З'ясувалося, що про існування електронних сигарет, що уперше з'явилися на американському ринку в 2007 році, в 2013-му знали 86% респондентів, 15% пробували їх використати. Ще кілька років тому доля обізнаних була значно нижча. У 2010 році про електронні сигарети чули лише 40,2% опитаних американців, серед яких було 11,4% курців, 2% що відмовилися від шкідливої звички і 0,8% людей, що ніколи не палили.

У опитуванні 2013 року взяли участь більше 17,5 тисяч дорослих респондентів. Їх обізнаність — в основному результат маркетингових компаній, які проводять розповсюджувачі електронних сигарет в ЗМІ. Близько половини(47%) опитаних повідомили, що дізналися про електронні сигарети з різних медіа-каналів, тоді як лише 2% робили цілеспрямовані зусилля із пошуку інформації.


На думку дослідників, найбільший інтерес у споживачів викликають рекламні ролики і оголошення, що повідомляють про відмінності електронних сигарет від звичайних і демонструючих використання продукту.

Серед споживачів, що спробували електронні сигарети на практиці, зростає доля курців звичайних сигарет. За опитуваннями 2012 року їх було 32%, тоді як в 2013-му вже 50%. Можливо, це пов'язано з прагненням людей позбавитися від згубної звички, знайти їй менш шкідливу альтернативу.

Чи не виявляться "ліки" занадто гіркими? Дослідники все частіше знаходять у "віртуального тютюну" цілком реальні і небезпечні недоліки.

Відмовіться від паління!